ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΣΤΗΝ Β' ΤΑΞΗ

AΠΟ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΑΝΤΩΝΑΝΑΚΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ
ΠΕΡΙΛΗΨΗ
Από την αρχή της χρονιάs είχε διαπιστωθεί μεγάλη αδυναμία των μαθητών στη σύνταξη προτάσεων και κειμένων. Έτσι ξεκινήσαμε να γράφουμε προτάσεις με τις λεξεις της καρτέλας, προτάσεις με τις λέξεις μιας οικογένειας, προτάσεις σε χαρτονάκια που κρεμάσαμε στην τάξη. Μια ιδέα που προήλθε μέσα από τη διδακτική πράξη,μέσα από τις ανάγκες των μαθητών, ήταν η παρακάτω.
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες. Ο χωρισμός έγινε σύμφωνα με τις φιλίες που είχε ο καθένας. Για να μπορέσει η κάθε ομάδα να συνθέσει την εργασία της, τοποθετήθηκε ένας "καλός μαθητής" με τη θέλησή του σε αυτήν. Έπειτα μοιράστηκαν τα φύλλα της εργασίας. Η εργασία είχε τίτλο «Οι 4 εποχές». Σχηματίστηκαν 3 ομάδες των 4 ατόμων.

Κάθε παιδί έπαιρνε το όνομα μιας εποχής κι αναλάμβανε με τη συνεργασία και των υπόλοιπων μελών της ομάδας να συλλέξει τις προτάσεις που αναφέρονται σ' αυτήν την εποχή π.χ. όλες οι προτάσεις για την άνοιξη και στην συνέχεια να τις κόψει και να τις κολλήσει σ' ένα χαρτόνι που είχε διαστάσεις φύλλου Α4. Έτσι κάθε παιδί δημιούργησε ένα «Σκέφτομαι και γράφω» με τις έτοιμες προτάσεις που τις διάβασε, τις έκοψε, τις κόλλησε και τις ξαναδιάβασε. Πολλοί μαθητές που δεν μπoρούσαν να γράψουν μια πρόταση με νόημα, είδαν για πρώτη φορά ένα ολοκληρωμένο «Σκέφτομαι και γράφω», που τώρα θα το λέγαμε «Διαβάζω, Κολλάω και Διαβάζω». Η συνεργασία των παιδιών στην παραπάνω εργασία ήταν άψογη. Ενθουσιασμός υπήρξε σ' όλες τις ομάδες. Πολλοί μαθητές ήθελαν να επαναληφθεί. Στο τέλος πήραν την εργασία στο σπίτι τους.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Η ΑΝΟΙΞΗ ΣημείωσηΗ εργασία θα επαναληφθεί αργότερα με μια διαφορά. Τα παιδιά θα γράψουν τις προτάσεις των πινάκων 1-7 κι έπειτα θα τις κόψουν και θα τις κολλήσουν στο χαρτόνι
Η άνοιξη είναι η πιο όμορφη εποχή του χρόνου.
Έχει τους μήνες Μάρτη, Απρίλη και Μάη
H Θερμοκρασία είναι μέτρια και οι βροχές λιγοστές
Oι άνθρωποι βγσίνουν στις εξοχές και κόβουν λουλούδια. Κάνουν εκδρομές. Τσουγκρίζουν κόκκινα αυγά.
Τα δένδρα βγάζουν άνθη.
Έρχονται τα χελιδόνια και οι πελαργοί.
Η άνοιξη είναι πολύ όμορφη εποχή. Είναι η εποχή της ομορφιάς και της ζωντάνιας.
Eδώ κάθε παιδί ζωγράφισε μια εικόνα της εποχής που ανέλαβε

KAΡΤΕΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ

A. Πρόλογος (αρχή) της έκθεσης

H άνοιξη είναι η πιο όμορφη εποχή του χρόνου.

Ήρθε το καλοκαίρι, η πιο ζεστή εποχή του χρόνου.

Το φθινόπωρο είναι μια εποχή του χρόνου.

O χειμώνας είναι μια από τις τέσσερις εποχές του χρόνου.

B. Μήνες

Έχει τους μήνες Δεκέμβρη, Γενάρη και Φλεβάρη

Έχει τους μήνες Ιούνη, Ιούλη και Αύγουστο

Έχει τους μήνες Σεπτέμβρη, Οκτώβρη και Νοέμβρη

Έχει τους μήνες Μάρτη, Απρίλη και Μάη

Γ. Καιρός

Η θερμοκρασία είναι υψηλή και δεν πέφτουν βροχές

Η θερμοκρασία είναι μέτρια και οι βροχές λιγοστές

Η θερμοκρασία είναι χαμηλή και οι βροχές πάρα πολλές. Χιονίζει

Η θερμοκρασία είναι μέτρια και πέφτουν οι πρώτες βροχές

Δ. Αλλαγές στην ζωή των ανθρώπων

Οι άνθρωποι βγάινουν στις εξοχές και κόβουν λουλούδια. Κάνουν εκδρομές. Τσουγκρίζουν κόκκινα αυγά.

Οι άνθρωποι κάνουν κολύμπι, τρώνε φρούτα. Τα παιδιά πηγαίνουν στην κατασκήνωση.

Οι άνθρωποι ανοίγουν τους δρόμους από το χιόνι. Τα παιδιά φτιάχνουν χιονάνθρωπο.

Οι άνθρωποι τρυγούν τα σταφύλια. Ξεσπούν ξαφνικές βροχές.

E. Αλλαγές στη ζωή των φυτών

Τα δέντρα ωριμάζουν τον καρπό τους.

Τα δέντρα βγάζουν άνθη.

Tα δέντρα μένουον με γυμνά κλαδιά.

Τα δέντρα ρίχνουν τα φύλλα τους

ΣΤ. Αλλαγές στη ζωή των ζώων

Tα χελιδόνια, οι πελαργοί κ.α. μεγαλώνουν τα μικρά τους.

Έρχονται τα χελιδόνια, οι πελαργοί.

Tα χελιδόνια και οι πελαργοί ξεχειμωνιάζουν στις ζεστές χώρες, ενώ ο σκαντζόχοιρος, η αρκούδα και άλλα ζώα πέφτουν σε χειμερία νάρκη.

Φεύγουν τα χελιδόνια, οι πελαργοί και άλλα πουλιά

Z. Επίλογος (τέλειωμα) της έκθεσης

Πoλλές χάρες και ομορφιές έχει το καλοκαίρι. Είναι πολύ όμορφη εποχή!

H άνοιξη είναι πολύ όμορφη εποχή. Είναι η εποχή της ομορφιάς και της ζωντάνιας.

M' αρέσει ο χειμώνας με τις βροχές του και τα κρύα του. Έχει κι αυτός χάρες και ομορφιές.

Aγαπώ το φθινόπωρο. Είναι μια όμορφη εποχή του χρόνου.