ΕΥΡΩ, ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Από τα αρχαία χρόνια κάθε κράτος είχε το δικό του νόμισμα. Μετά από πολλά χρόνια κάποιοι άνθρωποι σκέφτηκαν να δημιουργήσουν ένα νόμισμα για πολλές χώρες. Τώρα αυτό γίνεται πράξη με την δημιουργία του Ευρώ. Το ευρώ μπαίνει στη ζωή μας σε δυο μήνες. Μπορεί στην αρχή ο κόσμος να δυσκολευτεί στις συναλλαγές του, όμως με αυτό γίνεται η οικονομία της Ελλάδος και των άλλων χωρών που θα το χρησιμοποιήσουν πιο δυνατή και σταθερή. Δεν θα μπορεί εύκολα κάποιο από αυτά τα κράτη να πάθει οικονομική κρίση. Στο μέλλον μόνο όποιες χώρες καταφέρουν να συνεργάζονται μπορούν να αντέξουν στον ανταγωνισμό που υπάρχει σε όλον τον κόσμο.

Μποτωνάκης Γιάννης, μαθητής του Ε2.

Από την 1η Ιανουαρίου 2002 το ευρώ θα αποτελεί το εθνικό νόμισμα της Ελλάδος και θα υφίσταται μόνο σε λογιστική μορφή μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2001. Από την 1η Ιανουαρίου 2002 θα αρχίσει η κυκλοφορία των χαρτονομισμάτων και κερμάτων ευρώ και η σταδιακή απόσυρση της δραχμής. Η περίοδος της παράλληλης κυκλοφορίας ευρώ και δραχμής είναι δίμηνη και θα διαρκέσει έως και την 28η Φεβρουαρίου 2002. τα χαρτονομίσματα ευρώ εκδίδονται σε επτά αξίες των 5, 10, 20, 50, 100, 200 και 500 ευρώ. Οι δύο όψεις τους είναι κοινές για όλες τις χώρες που συμμετέχουν στη ζώνη του ευρώ. Η λέξη ευρώ αναγράφεται σε ελληνικό και λατινικό αλφάβητα. Κάθε αξία είναι διαφορετική σε μέγεθος και χρώμα. Επιπλέον ορισμένα στοιχεία αυτών έχουν εκτυπωθεί ανάγλυφα ώστε να διευκολύνοντα τα άτομα με προβλήματα όρασης. Τα κέρματα εκδίδονται σε οκτώ αξίες των 1, 2, 5, 10, 20, 50 λεπτών και 1 και 2 ευρώ. Το 1 ευρώ υποδιαιρείται σε 100 λεπτά (cent). Τα κέρματα ευρώ θα έχουν μόνο την μία όψη κοινή για όλα τα κράτη-μέλη . στην άλλη όψη θα απεικονίζονται θέματα που σχετίζονται με την εθνική ταυτότητα των χωρών.

Χαριτάκης Μιχάλης μαθητής του Στ1

Το ευρώ θα πάρει καιρό να το συνηθίσουμε, γιατί θα έχουμε νέα χαρτονομίσματα και κέρματα με διαφορετική αξία από τα παλιά μας νομίσματα. Θα πρέπει να εξοικειωθούμε με την αξία του νέου νομίσματος, γιατί διαφορετικά η κακή εκτίμηση μπορεί να δημιουργήσει την εντύπωση ότι το εισόδημά μας μειώθηκε και να αντιδράσουμε συγκρατημένα ή αντίθετα να νομίσουμε ότι οι τιμές μειώθηκαν και να αντιδράσουμε με υπερκατανάλωση. Η ανησυχία του κοινού είναι μεγάλη όσο πλησιάζει η ημέρα εισαγωγής του νέου νομίσματος. Οι τιμές των προϊόντων ενδεχομένως να ανεβούν έτσι ώστε να διευκολύνονται οι προμηθευτές στις συναλλαγές τους κατά την στρογγυλοποίηση των τιμών, δεν αποκλείεται όμως κάποια προϊόντα να φθηνύνουν λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού.

Κριαράς Νίκος μαθητής του Ε1