Η έρευνα αυτή πραγματοποιήθηκε στην συνοικία μας. Κάθε ομάδα ανέλαβε και ένα ερωτηματολόγια δηλ είχαμε 5 ερωτηματολόγια. Οι ερωτήσεις γινόταν υπό μορφή συνέντευξης. Μοιράστηκαν 110 αντίτυπα σε κάθε ομάδα και συγκεντρώθηκαν περίπου 80 εως 100. Μερικά από τα αποτελέσματα ήταν:

Αν και φαίνεται ότι προσπαθούν να ισορροπήσουν τα γεύματά τους, αυτό που κυριαρχεί στην εβδομαδιαία διατροφή των κατοίκων της ενορίας μας είναι τροφές από την ομάδα κρέας-όσπρια
Η κατανάλωση φρούτων ,γάλατος και ψωμιού είναι σε σωστά επίπεδα.
Είναι φανερό ότι το πρωινό αποτελείται κυρίως από γάλα και ψωμί είτε με μαρμελάδα είτε με μέλι(υδατάνθρακες). Σημαντικό ωστόσο είναι το ποσοστό παιδιών άπου δεν τρώνε καθόλου πρωινό(περίπου 1 στους 3.
Λόγω του ότι το πρωινό των μαθητών δεν είναι επαρκής το πρόγευμά τους αποτελείται από πρωτεϊνούχες τροφές τυρόπιτα, σάντουιτς κ.τ.λ.
Φαίνεται πως η ερώτηση αυτή μπέρδεψε τους μαθητές. Πάντως σημαντικό ποσοστό παιδιών παίρνουν πρόγευμα από το σπίτι.