Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου-επίσκεψη στο ελαιοτριβείο του κ. Φραγκίσκου Καλογερή στα Μετόχια Τσικαλαριών

"Την Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2002, είχαμε πάει εκδρομή σχολική εκδρομή. Μαζί μας ήρθε και η δευτέρα τάξη. Εμείς η μεγαλύτερη τάξη, δηλαδή η Τρίτη τάξη, είχαμε πάει σ' ένα ελαιοτριβείο. Εκεί μας μιλήσανε για το πώς έβγαινε το λάδι, πώς το βγάζανε παλιά οι άνθρωποι. Μας είπανε επίσης πως παλιά οι άνθρωποι χρησιμοποιούσανε ένα ζώο που έκανε κύκλους και γύρναγε το μεγάλο μύλο. Αυτή η επίσκεψη ήταν πολύ ωραία. Είδαμε πως οι άνθρωποι βάζουμε σήμερα το λάδι. Κάναμε ερωτήσεις σε μια κυρία, την κυρία Μαίρη Καλογερή, η οποία μας απάντησε σε όλες μας τις ερωτήσεις. Αυτή η εκδρομή ήταν πολύ όμορφη αλλά μερικοί ήταν πολύ αδιάφοροι και ελπίζω στην άλλη εκδρομή που θα πάμε να είναι όλα τα παιδιά πιο φρόνιμα."
Κώστας Μοχλάκης

"Η επίσκεψή μας στο ελαιοτριβείο ήταν ευχάριστη. Είδαμε ένα παράξενο πράγμα που ήταν ο πολτός της ελιάς. Δοκιμάσαμε το λάδι και ήταν πολύ ωραίο. Μετά κάναμε τις ερωτήσεις. Τις ερωτήσεις τις απαντούσε η κ. Μαίρη Καλογερή. Στο ελαιοτριβείο ήταν ένα παιδί που άδειαζε τα τσουβάλια στο αλεβατόρο κι από το αλεβατορο στα άλλα μηχανήματα και έτσι γινόταν το λάδι το οποίο έπεφτε σε ένα δοχείο. Η κυρία Μαίρη μας συμβούλεψε να μην αγγίζουμε τα κουμπιά και ανοίξει το μηχάνημα γιατί μπορεί να σκοτωθεί κανένας. Ο πυρήνας αλεσμένος ήταν πολύ ψηλά, σχεδόν πιο ψηλά από το κτίριο αλλά ένα παιδί το έπαιρνε από εκεί για να μην φτάσει στο ταβάνι. Ένας γέρος είχε ένα μπουκάλι και έβαζε λάδι εκεί μέσα."
Νεκτάριος Φυλλαδιτάκης

Σήμερα 18 Φεβρουαρίου πήγαμε, εγώ και η τάξη μου με μια άλλη τάξη, στο ελαιοτριβείο. Όταν φτάσαμε οι δασκάλες μας, μας είπαν να περιμένουμε για να πάνε να ρωτήσουν έναν κύριο που ήταν στην έξοδο πως θα κινηθούμε. Μετά μπήκαμε μέσα και είδαμε δυο μεγάλες μηχανές. Αφού τις είδαμε βγήκαμε έξω για λίγο και η δασκάλα μας μάζεψε μερικά παιδιά που είχαν κάποιες ερωτήσεις. Τις ερωτήσεις απάντησε μια κυρία που λεγόταν κυρία Μαίρη Καλογερή. Όταν τελειώσαμε οι κυρίες μας αποφασίσανε πως ήταν ώρα να γυρίσουμε στο σχολείο. Πέρασα πολύ ωραία και ελπίζω να ξαναπάμε εκεί.
Ελένη Δόβρου

Σήμερα Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου, εγώ και η τάξη μου μαζί με την Δευτέρα τάξη πήγαμε σε ένα ελαιοτριβείο στο Μετόχι Τσικαλαριών. Όταν φτάσαμε μπήκαμε μέσα και είδαμε τα μηχανήματα. Υπήρχαν πολλά μηχανήματα. Συναντήσαμε μια κυρία που την έλεγαν Μαίρη Καλογερή. Της κάναμε κάποιες ερωτήσεις και εκείνη μας απάντησε πρόθυμα. Ύστερα κατεβήκαμε και είδαμε το παραδοσιακό λιοτρίβι. Είδαμε πως έπεφτε ο πυρήνας. Ήταν πολύ ωραία και μου άρεσε πολύ!!
Εμμανουέλλα Πετράκη

πίσω