Τρίτη 5 Μαρτίου, εποχή ανθοφορίας. Επισκεφθήκαμε ένα γειτονικό ελαιώνα και περάσαμε ένα ξεχωριστό τρίωρο. Γευτήκαμε ένα διαφορετικό μεσημερινό συνδιάζοντας το και με άλλες απολαύσεις σε ένα ιδιαίτερο οικοσύστημα, αυτό του ελαιώνα.
"Σήμερα πήγαμε μαζί με την τάξη μου και την Δευτέρα τάξη σε έναν ελαιώνα στο λόφο. Κάναμε λίγη ώρα και ύστερα φτάσαμε. Όταν φθάσαμε εκεί καθίσαμε και φάγαμε όλοι μαζί. Μετά η κυρία μας, μας είπε να μαζέψουμε από τα κλαδιά που είχαν πέσει κάτω τα παρακλάδια για να κάνουμε στεφάνια από ελιά. Μόλις τα μαζέψαμε μας είπε να μαζέψουμε ξερόχορτα για να δέσουμε τα στεφάνια. Μετά μαζέψαμε φυτά για τα φυτολόγιά μας. Ύστερα από λίγη ώρα φύγαμε και ξαναγυρίσαμε στο σχολείο. Αυτή ήταν η εκδρομή μας. Πέρασα πολύ ωραία και θα ήθελα να ξαναπάω γιατί μου άρεσε πολύ."Εμμανουέλα Πετράκη

"Χθες πήγαμε με την τάξη μου και τη δασκάλα μας σ' ένα ελαιώνα, λίγο πιο μακριά από το σχολείο, με τα πόδια. Εκεί καθίσαμε, φάγαμε και μαζέψαμε φύλλα για το φυτολόγιό μας. Μαζέψαμε φρέσκα κλαδιά από τις ελιές για να κατασκευάσουμε στο σχολείο μας δυο ελαιώνες, οι οποίοι θα ήταν με ένα δέντρο ελιάς μέσα σε ένα χωράφι γεμάτο με άλλες ελιές. Αυτή η εκδρομή μου άρεσε πολύ γιατί παίζοντας κάναμε και το μάθημά μας."
Φλώρα Γαλανάκη

"Χθες πέρασα πολύ όμορφα γιατί η κυρία μας, μας πήγε σε έναν ελαιώνα πάνω στο βουνό. Εκεί είχε δροσιά και λιακάδα. Έτσι λοιπόν βρήκαμε μια δροσερή ελιά και κάτσαμε όλοι εκεί από κάτω και κάναμε πικ-νικ. Όταν το πικ-νικ τέλειωσε σηκωθήκαμε, μαζέψαμε λουλούδια και παίξαμε διάφορα παιχνίδια. Μετά για λίγα λεπτά ξαπλώσαμε κάτω να ξεκουραστούμε και να κλείσουμε τα μάτια μας. Όμως αυτό δεν κράτησε πολύ. Σηκωθήκαμε και βρήκαμε κλαδιά ελιάς που ήταν πεσμένα κάτω. Μετά τα δέσαμε με χορτάρια και κάναμε ωραία στεφάνια για τα κεφάλια μας. Μετά ζωγραφίσαμε μια ελιά στο μπλοκ μας. Μετά από πολλές ώρες παιχνίδι φύγαμε. Όταν πήγαμε στο σχολείο τις δυο ώρες που μας είχαν μείνει κάναμε ζωγραφική. Αυτή η μέρα θα μου μείνει αξέχαστη."
Μανόλης Δραμηλαράκης

πίσω