Η ΚΡΗΤΗ

Η Κρήτη είναι ένα μεγάλο νησί. Στο νότο βρέχεται από το Λιβυκό πέλαγος και στο βορά βρέχεται από το Κρητικό πέλαγος. Χωρίζεται σε τέσσερις νομούς: Νομός Χανίων, Ρεθύμνου, Ηρακλείου και Λασιθίου. Στο νησί κατοικούν περίπου 500,000 κάτοικοι. Οι άνθρωποι εδώ ασχολούνται κυρίως με την γεωργία και τον τουρισμό. Τα κυριότερα αγροτικά προϊόντα είναι το λάδι, τα πορτοκάλια και το κρασί. Οι άνθρωποι ασχολούνται λιγότερο με το ψάρεμα και την κτηνοτροφία. Η Κρήτη έχει πλούσια ιστορία και πολιτισμό που ξεκινάει από το 2000 π.χ. Την εποχή εκείνη αναπτύχθηκε ο Μινωικός πολιτισμός και ήκμασαν στην Κρήτη περίπου 100 πολιτείες. Ανάμεσά τους ήταν η Κνωσός, η Λισσός, τα Άπτερα, η Φαιστός, τα Ελευθέρια κ.α. Μεγάλα βουνά είναι τα Λευκά Όρη που βρίσκονται στον Νομό Χανίων και ο Ψηλορείτης που βρίσκεται στο κέντρο του νησιού. Μεγάλοι πανέμορφοι κόλποι του νησιού είναι ο κόλπος της Σούδας, της Κισσάμου, και των Χανίων. Το νησί έβγαλε πολλές μεγάλες προσωπικότητες όπως τον Βιτσέντζο Κορνάρο που έγγραψε τον «Ερωτόκριτο», τον Δομίνικο Θεοτοκόπουλο ή «Ελ Γκρέκο» που ήταν μεγάλος ζωγράφος, τους μεγάλους πολιτικούς Ελευθέριο και Σοφοκλή Βενιζέλο και τον μεγάλο συγγραφέα Νίκο Καζαντζάκη.

Αργυρώ Περάκη μαθήτρια του Ε1